Featured Stories

Other Pamplin Media Group sites


Four Cougars place at state, team finishes 12th

OSAA Class 3A State Wrestling Championships

Feb. 28-March 1 Veterans Memorial Coliseum (Portland)

1. Glide, 182.5; 2. Vale, 167; 3. Rainier, 151; 4. Dayton, 117.5; 5. Riverside, 112; 6. Illinois Valley, 108.5; 7. Willamina, 107; 8. Burns, 94; 9. Nyssa, 91; 10. Harrisburg, 53; 10. Santiam Christian, 53; 12. Gervais, 42; 13. Jefferson, 37; 14. Lakeview, 33.5; 15. Coquille, 31; 16. Warrenton, 27; 17. Clatskanie, 24; 18. Scio, 23; 19. Sheridan, 22; 20. Colton, 18.5; 21. Amity, 8; 21. Corbett, 8; 23. Creswell, 5; 24. Pleasant Hill, 2; 25. Rogue River, 0

by: PHIL HAWKINS - Roberto Hernandez

Roberto Hernandez, Sr. (32-7)

4th place - 285 pounds

Round 1 - Bye

Quarterfinal – Win by fall over No. 4 seed Daniel Martinez, 11, Santiam Christian in 4:45

Semifinal – Lost to No. 1 seed Kye Yraguen, 11, Vale by 1-0 decision

Consolation semifinal – Won by 3-2 ultimate tiebreaker over Jacob Yruegas, 11, Nyssa

3rd-place match – Lost to No. 3 seed Oren Hills, 11, Santiam Christian by 6-2 decision

by: PHIL HAWKINS - Nikita Kalugin

Nikita Kalugin, Jr. (31-6)

5th place - 152 pounds

Round 1 – Bye

Quarterfinal – Won by fall over Fernando Paz, 11, Vale in 0:51

Semifinal – Lost by fall to Alex Holland, 11, Glide in 2:29

Consolation semifinal – Lost by fall to Tanner Butler, 11, Santiam Christian in 2:2

5th-place match – Won by 9-7 decision over No. 2 seed Jared Tompkins, 11, Dayton

by: PHIL HAWKINS - Ricky Diaz

Ricky Diaz, Sr. (32-9)

5th place - 182 pounds

Round 1 – Bye

Quarterfinal – Won by 11-2 major decision over Jessie Hegar, 11, Riverside

Semifinal – Lost by 3-1 decision to No. 3 seed John Britt, 12, Illinois Valley

Consolation semifinal – Lost by 3-2 decision to James Jarrett, 11, Illinois Valley

5th-place match – Won by 8-3 decision over Michael Barton, 12, Vale

by: PHIL HAWKINS - Hector Flores

Hector Flores, Sr. (29-13)

6th place - 120 pounds

Round 1 – Bye

Quarterfinal – Lost by fall to No. 2 seed Elijah Conlon, 11, Riverside in 3:24

Consolation Round 2 – Won by fall over Travis Puckett, 9, Clatskanie in 4:51

Consolation Quarterfinal – Won by 6-5 decision over Jordan Combs, 11, Willamina

Consolation Semifinal – Lost by 6-0 decision to No. 4 seed Emmett Earlywine, 11, Rainier

5th-place match – Lost by 6-2 decision to No. 3 seed Kody Courtright, 10, Coquille

Ricardo Flores, So. (33-6)

106 pounds

Round 1 – Bye

Quarterfinal – Lost by fall to Aristotle Rockwell, 9, Riverside in 3:09

Consolation Round 2 – Lost by 17-9 major decision to No. 2 seed Jacob Sobel, 10, Jefferson

Darren DeLeon, So. (22-16)

126 pounds

Round 1 – Lost by fall to No. 1 seed Skyler Voigt, 11, Willamina in 0:43.

Consolation Round 2 – Lost by fall to No. 4 seed Ethan Harrel, 11, Rainier in 2:36



Local Weather

Fair

79°F

Woodburn

Fair

Humidity: 45%

Wind: 9 mph

  • 20 Sep 2014

    Sunny 95°F 61°F

  • 21 Sep 2014

    Sunny 87°F 57°F