Featured Stories

Other Pamplin Media Group sites

Local Weather

Mostly Cloudy

53°F

Portland

Mostly Cloudy

Humidity: 71%

Wind: 7 mph

  • 19 Dec 2014

    Partly Cloudy 51°F 47°F

  • 20 Dec 2014

    Rain 53°F 53°F


Prep finalists for Oregon Sports Awards

Finalists have been picked for various high school honors to be presented at the annual Oregon Sports Awards.

The show is Sunday, Feb. 9 at Nike headquarters near Beaverton.

Awards are based on performances in 2013.

Categories and finalists include:

PREP ATHLETE OF THE YEAR

6A-5A male

Calvin Hermanson, Lake Oswego

Jordan Horak, Lake Oswego

Jake LaCoste, West Albany

6A-5A female

Haley Crouser, Gresham

Mercedes Russell, Springfield

Gigi Stoll, Beaverton

PREP ATHLETE OF THE YEAR

4A-3A-2A-1A male

David Henry, Oakland

Ben DeSaulnier, Philomath

Boomer Fleming, Ridgeview

4A-3A-2A-1A female

Molly Von Borstel, Weston-McEwen

Venessa D'Arpino, North Valley

Hannah Reynolds, Mazama

BASEBALL PLAYER OF THE YEAR

Kyle Beam, Hood River Valley

Austin Kelly, Clackamas

Cooper Stiles, Sheldon

BASKETBALL PLAYER OF THE YEAR

Male

Austin Dyer, Central Catholic

Calvin Hermanson, Lake Oswego

Khyan Rayner, Jesuit

Female

Kailee Johnson, Central Catholic

Jaime Nared, Westview

Mercedes Russell, Springfield

CROSS-COUNTRY ATHLETE OF THE YEAR

Male

Reilly Boomer, South Eugene

Matthew Maton, Summit

Kyle Thompson, Central Catholic

Female

Elie Donaghu, Grant

Hannah Gindlesperger, Summit

Sara Tsai, South Eugene

FOOTBALL PLAYER OF THE YEAR

Connor Humphreys, Central Catholic

Jake LaCoste, West Albany

Ryan Nall, Central Catholic

GOLFER OF THE YEAR

Male

Nick Baines, Westview

Conner Kumpula, West Albany

Clatyon Madey, Lake Oswego

Female

Gigi Stott, Beaverton

Hannah Swanson, Forest Grove

Monica Vaughn, Reedsport

SOCCER PLAYER OF THE YEAR

Male

Giovani Magana, Hood River Valley

Jake McAllister, Sisters

Christo Michaelson, Jesuit

Female

Jill Farley, Tualatin

Lexi Frey, Jesuit

Hadlie Plummer, Summit

SOFTBALL PLAYER OF THE YEAR

Maryssa Becker, North Medford

Courtney Clayton, Glencoe

Katie Sutherland-Finch, Glencoe

SWIMMER OF THE YEAR

Male

Tommy Brewer, Summit

Cole Hurwitz, Sunset

Cameron Stitt, Sunset

Female

Grace Carlson, Wilson

Michelle Cefal, Westview

Blaise Wittenauer-Lee, Jesuit

TENNIS PLAYER OF THE YEAR

Male

Jamie Fisher, Crescent Valley

Connor Leahy, Jesuit

Goutham Sundaram, Lincoln

Female

Madisyn Bryant, Marist

Erin Larner, Jesuit

Lara Rakocevic, Catlin Gabel

TRACK AND FIELD ATHLETE OF THE YEAR

Male

Beau Brosseau, Oregon City

Mitch Homing, Sheldon

Matthew Maton, Summit

Female

Haley Crouser, Gresham

Rachel Proteau, West Albany

Claire Thomas, Molalla

VOLLEYBALL PLAYER OF THE YEAR

Taylor Agost, Clackamas

Saskia McNairy, Lakeridge

Payton Rund, West Albany

WRESTLER OF THE YEAR

Tyler Berger, Hermiston

Jared Kasch, Culver

Reed Van Anrooy, Roseburg